Forumoversigt

Opret et spørgsmål

Kontakt Boligforum.dk

Maks antal i en lejlighed

13/8 '11 0:49
Anders
Hej

Jeg har gået og spekuleret meget over om hvor mange der må bo i en ejerlejlighed.
Jeg har hørt at hvis det er en lejelejlighed så må man maks bo 2 pr rum, men hvad med ejerlejlighed? hvis det er en 1 værelses lejlighed må man så gerne for eksempel bo 4 venner sammen i den? og det er kun en af dem der ejer den og de andre har adresser der.

Jeg håber at der er nogen der kan svare på mit spørgsmål :)
16/8 '11 0:09
Bjarke
Jeg kender godt selv reglen med max. 2 pr. rum i lejelejlighed, men har aldrig hørt, om at man ikke må bo flere i en bolig, hvis man selv ejer den. Det eneste jeg kunne forestille mig er, at en husorden i ejendommen har regler om, at man kun må bo et bestemt antal personer i en bolig.

Loven bag begrænsningen af personer pr. rum i en lejebolig, kan du læse på https://www.retsinformation.dk/forms/r0710.aspx?id=132872 (§52a)
Skriv dit indlæg her
Hvad er dit navn?
(Vises ved indlæg)
Din emailadresse?
(Vises ikke)
  Send mig en email, når der er nye indlæg i denne tråd.
Sikkerhedspørgsmål
(For at undgå spam-indlæg)
Hvad er det sidste bogstav i navnet ANDERS?
 
© 2008 BitnoCom